İş Bankası ATM Döviz Yatırma
İş Bankası ATM Döviz Yatırma

İş Bankası ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Modern çağın en büyük getirilerinden biri de şüphesiz ki bankacık sektörü üzerinde sağladığı yenilikler oldu. Özellikle dünya ekonomisinin daha da globalleşmesi sayesinde sermaye ülkeler arasında daha rahat dolaşabilir oldu ve bunun sonucunda da ülkelerin para birimleri başka ülkelerde de değerlendirilmeye, kullanılmaya başlanıp bir yatırım aracına dönüştü. Günümüzde ülkemiz de bu sisteme dahil olarak, hem Türk lirasının başka ülkelerde değerlendirilmesini sağlıyor hem de başka ülkelerden gelen dövizin ülkemiz vatandaşlarınca değerlendirilmesine ve ekonomiye kazandırılmasına olanak tanıyor.

Ülkemizde bulunan dövizi pek çok şekilde değerlendirmek mümkün. Bunun ne kadar ve nasıl yapılabileceği bankaya göre ve devletin ekonomi politikalarına göre değişebilmektedir. Müşterilerine bu imkânı veren bankalardan biri de İş Bankasıdır. İş bankası, İş Bankası ATM döviz yatırma ile müşterilerine ATM cihazları ile dövizleri için işlem yapma olanağı sunuyor.

Hangi ATM Cihazlarında Yapılabilir?

Günümüz dünyasında ATM cihazları büyük ölçüde yaygın durumdadır. İş Bankası da ülkemizde en çok ATM cihazına sahip olan bankalar arasındadır. İş Bankası ATM döviz yatırma işlemi yapabilmek için işleminizi yapacağınız ATM cihazının döviz uyumlu olması gerekmektedir. Her ne kadar ülkemizde çok yaygın bir şekilde ATM cihazları bulunsa da ülkemiz vatandaşlarının büyük çoğunluğunun banka işlemlerini milli para birimimiz olan Türk lirası ile yapması sebebiyle bu cihazların büyük bir çoğunluğu sadece Türk lirası ile hizmet vermektedir.

İş Bankası ATM döviz yatırma işlemini yapabilmenize imkân tanıyan ATM cihazları genel olarak uluslararası uçuşlara açık olan havalimanlarında bulunmaktadır. Bunun nedeni ise yurt dışından gelen turistlerin paralarına daha kolay erişebilmeleri ve ülkemizde daha rahat harcama yaparak ekonomimize katkı sağlayabilmeleri. Lakin, bunların dışında da döviz uyumlu ATM cihazları çeşitli yerlerde bulunmaktadır. Hangi ATM cihazlarının döviz uyumlu olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bunun için İş Bankası internet sitesini ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Bankanın internet sitesinde ATM cihazlarının konumlarını rahatlıkla öğrenebilir, telefonunuzdaki navigasyon uygulaması yardımı ile cihaza ulaşabilirsiniz.

İş Bank
İş Bank

Ne Kadar Limit Uygulanır?

Yukarıda da bahsedildiği üzere, ülkemiz vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu bankacılık işlemlerini Türk lirası kullanarak yapmaktadır. Bu nedenle bankalar ATM cihazlarının içinde kısıtlı miktarda döviz bulundurur. Bu limit, bankadan bankaya değişebilir. Bankadan ziyade, ülkenin ekonomi politikaları da bu limitte artış ya da azalışa neden olabilmektedir. İş bankasının da kendine ait bir İş Bankası ATM döviz yatırma limiti bulunmaktadır.

Bahsedilen bu limit genel olarak sadece ATM cihazları ile yapılacak işlemler için geçerlidir. Daha yüksek limitlerle İş Bankası ATM döviz yatırma işlemini gerçekleştirmek istemeniz durumunda ise ihtiyacınız olan şey bir İş Bankası şubesini ziyaret etmektir. Size en yakın İş Bankası Şubesine giderek orada size yardımcı olacak bir danışman bulabilir ve daha yüksek limitlerle döviz çekme, yatırma ve bozma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Paranızı nakit olarak çekmekten ziyade, sadece dövizinizi bozdurmak ya da Türk liranızı dövize çevirmek istemeniz durumunda ise bu işi sadece telefonunuzu kullanarak halletmeniz mümkündür. Bunun için İş Bankası mobil uygulamasını cep telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Uygulama içerisinde sürekli olarak güncel döviz kurlarını görüntüleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden sadece birkaç tıkla Türk lirası cinsinden olan paranızı dövize çevirebilir ya da dövizinizi mevcut kur üzerinden bozdurabilirsiniz. Ek olarak, bunları başka hesaba da göndermeniz pek tabii mümkündür.

Başka Para Birimleri

Ülkemizde bulunan ATM cihazları genel olarak sadece dolar ve euro cinsinden para birimleri ile işlem yapılmasına olanak tanımaktadır. Başka para birimleri ile işlem yapmak istemeniz durumunda, yukarıda da bahsedildiği üzere İş Bankası mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar uygulama üzerinden İş Bankası ATM döviz yatırma işlemi yapmanız, yani ATM üzerinden nakit döviz ile para yatırmak, mümkün olmasa da uygulama üzerinden diğer para birimleri ile istediğiniz başka işlemleri yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kimi ülkelerin para birimlerinin çok oynak olabileceğidir. Başka bir deyişle, bazı ülkelerin para birimleri çok hızlı değer kazanıp çok hızlı değer kaybedebilir. Bu nedenle bu para birimleri ile işlem yapmadan önce iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Kendi araştırmalarınız dışında kimsenin vereceği illegal yatırım tavsiyelerine güvenmeyin.

Ayrıca Kontrol Edin

EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir

EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir?

Her bankanın kullanıcıları için ayrı ayrı belirlediği bir havale limiti vardır. Banka tarafından otomatik olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir