Banka Hesap Hareketleri Silme İşlemi Nasıl Yapılır
Banka Hesap Hareketleri Silme İşlemi Nasıl Yapılır

Banka Hesap Hareketleri Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerle banka hesap hareketlerini silmek istiyorsanız yalnız değilsiniz. Pek çok kişi, gerek yaptığı harcamaların görülmesini istemediğinden gerek başka sebeplerden ötürü banka hesap hareketlerini silmek istemektedir. Dolayısıyla, “Banka hesap hareketleri silme işlemi nasıl yapılır?” ya da “Banka hesap hareketleri nasıl silinir?” gibi sorular da son zamanların en sık sorulan soruları arasında yer almaktadır. Eğer siz de banka hesap hareketlerinizi silmek istiyor, bunun mümkün olup olmadığın merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, tüm okurlarımızı banka hesap hareketleri silme işlemi hakkında bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Banka Hesap Hareketleri Silinir Mi?

Bu sıkça sorulan sorunun cevabı hayırdır. Banka hesap hareketlerini silmek ne yazık ki mümkün değildir. Bunun başlıca sebebi banka hesap hareketlerinin sistemde kayıtlı olması ve bankaların sistemde kayıtlı olan bu bilgileri saklamalarıdır. Sistemde saklanan bilgilerin silinmesi imkansız olduğu gibi bankaların da bu bilgilerin silinmesini istemezler. Zira, bankacılık işlemleri ile ilgili oluşabilecek her türlü sorunda ya da işlem sahipleri ile ilgili oluşabilecek olan durumlarda bu hesap hareketlerine bakılarak hareket edilir.

Hesap hareketlerinin silinememesinin bir diğer nedeni de bir başkasının sizin hesabınız üzerinden yaptığı harcamaları kolay bir şekilde saptamanızı mümkün kılmaktır. Eğer başka birisi bir şekilde sizin hesabınıza girip harcama yaparsa, hesap hareketleri aracılığıyla bunu ispat etmeniz mümkündür. Bu sebeple, banka hesap hareketleri silme işlemi gerçekleştirilemez. Mobil bankacılık hesap hareketleri silme ya da internet bankacılığı hesap hareketleri silme gibi işlemler de mümkün değildir. Bankalar, hesap hareketlerini silmezler ve verileri saklarlar.

Dolayısıyla ilk harcamanızdan son harcamanıza kadar tüm hesap hareketlerinizin bankaların veri tabanlarında yer aldığını ve yaptığınız hiçbir işlemin silinemeyeceğini bilmelisiniz. Bankaların hesap hareketlerini silmemesinin arkasında yatan temel sebepler de yukarıda görebileceğiniz üzere tamamen güvenlik ile ilgilidir. Daha ilk başta bir banka hesabı açarken bu verilerin saklanacağını kabul edersiniz. Ancak, hesap hareketlerini her zaman bankalar tarafından güvenli bir şekilde saklandığı için verilerinizin güvenliğinden endişe etmenizi gerektirecek bir durum da söz konusu değildir.

Hesap Hareketlerine Nasıl Bakılır?

Bankalar, müşterilerinin hesap hareketlerini her zaman veri tabanlarında saklarlar. Müşteriler, istedikleri takdirde hesap hareketleri özetine ulaşabilirler, yaptıkları işlemleri ve harcamaları görebilirler. Silinmesi mümkün olmayan hesap hareketleri verileri, kullandığınız bankaya göre çeşitli şekillerde görüntülenebilir. Ancak, bu veriler tamamen hesap sahibinin isteğine bağlı olarak görüntülenebileceği için sizin dışınızda birisinin hesap hareketlerinizi görmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak hesaba erişimi olan kişiler hesap hareketlerini görebilirler.  Çoğu bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmeti size son 3 ila 12 aylık hesap hareketlerinizi göstermektedir. Bu sayede geçmişe yönelik olarak yaptığınız tüm bankacılık işlemlerini görebilir, ne kadar para harcadığınızı görebilirsiniz. Aynı şekilde hesabınızın bulunduğu bankanın ATM’sinden de hesap hareketlerini görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey size en yakın ATM’yi bulup oradan hesap hareketlerini görüntülemektir. Aynı şekilde bankanızı aramak da hesap hareketlerini görmek için yapılabilecek bir işlemdir. Yapmanız gereken tek şey bankanızın telefon numarasını arayarak hesap hareketleri dökümünü size e-posta yoluyla yollamalarını istemektir. Bu talebinizden sonra bankanız size hesap dökümünüzü mail olarak atacaktır. Yapılabilecek daha eski moda ancak etkili bir yöntem ise size en yakın şubeye gidip oradan hesap hareketleri dökümünüzü talep etmektir. Bu yöntemin bir avantajı ise elinizde hesap hareketleri dökümünün fiziksel bir kopyasının bulunabilmesidir.

Farklı Bankaların Hesap Hareketleri Özeti Öğrenme İşlemleri

Yapı Kredi Hesap Hareketleri Özeti Öğrenme

YapıKredi hesap özeti öğrenmek için yapabileceğiniz birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki bir YapıKredi şubesine gidip banka hesap özeti dökümünüzü talep etmektir. Böylece hesap hareketlerinizle ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise 444 0 444 çağrı merkezini arayarak hesap hareketleri bilginizi öğrenmek istediğinizi söylemektir. Böylece e-posta adresinize yollanacak olan bir mail aracılığıyla hesap hareketlerinizi görebilirsiniz. İstediğiniz takdirde aylık bir e-Hesap Özeti talimatı da oluşturarak her ay mail adresinize hesap özetinizin gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey YapıKredi İnternet Şubesi üzerinden, size en yakın YapıKredi şubesine giderek ya da 444 0 444 Çağrı Merkezi aracılığıyla bir e-Hesap Özeti talimatı oluşturmaktır.

yapi kredi
yapı kredi

Ziraat Bankası SMS İle Hesap Hareketleri Öğrenme

Ziraat Bankası hesap hareketi öğrenmek için yapmanız gereken şeyler tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi İnternet Bankacılığı, şube ya da 0850 220 00 00 Çağrı Merkezi aracılığıyla hesap hareketleri dökümünüzü talep etmektir. Bunun yanında, HAREKET yazıp 4747 numarasına mesaj atarak da son 5 hesap hareketinizi görebilirsiniz. Bunlara ek olarak Ziraat Bankası ATM’leri de hesap hareketlerinizi görebilmenin bir başka yoludur. Size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine giderek oradan hesap hareketleri kısmına gidip son hareketlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

ziraat bank
ziraat bank

İş Bankası Hesap Özeti Öğrenme

İş Bankası hesap özeti öğrenmek isteyen okurlarımızın yapması gereken şey ilk olarak hangi yönteme başvurmak istediklerine karar vermektir. Çoğu kişi için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı en kolay yöntemler arasında yer almaktadır. Bu sebeple, direkt olarak İş Bankası internet ya da mobil bankacılık hizmetlerine giriş yaparak BİLGİLERİM kısmından son hesap hareketlerinizi görebilirsiniz. Aynı şekilde İş Bankası Çağrı Merkezi aracılığıyla da banka hesabınızın hareket dökümüne ulaşmak mümkündür. Bir diğer yol ise İş Bankası şubeleri ya da ATM’leri aracılığıyla hesap hareketlerinize ulaşmaktır. İş Bankası şubeleri ile hesap özetinizin bir dökümüne ulaşmanız da mümkündür.

İş Bank
İş Bank

Hesap Hareketleri Özeti Nasıl Gizlenir?

Son zamanların artan sorunlarından birisi de veri güvenliğidir. İnsanlar, çeşitli firmalar ve kurumların uğradığı saldırılar ya da yaşadıkları veri sızıntısı olayları sebebiyle verilerinin güvende olduğundan emin olmak istiyorlar. Bu sebeple banka hesap hareketleri silme işlemi ya da banka hesap hareketleri gizleme işlemi de son zamanlarda en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Bu yazıda daha önce de belirttiğimiz gibi bankalar güvenlik gerekçesiyle hesap hareketlerini silmiyorlar. Banka hesap hareketlerini gizleme ise mevcut olmayan ve gerek duyulmayan bir işlemdir. Zira, banka hesap hareketleri zaten sadece ve sadece banka hesabının sahibi tarafından görüntülenebilmektedir. Bu sebeple, bilgilerinizin tamamen güvende olduğundan ve sizden başka kimse tarafından görüntülenemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir

EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir?

Her bankanın kullanıcıları için ayrı ayrı belirlediği bir havale limiti vardır. Banka tarafından otomatik olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir